Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipad boulderopal, B. Nydell, Stockholm 1959, vikt 10,3 g, stift, nagg.
ARMRING, 18K guld, odlad pärla, rosenslipade diamanter, öppningsbar, innermått 6 x 5 cm, vikt 9,9 g.
HÄNGE, 18K guld, camé mått 6 x 5,6 cm, vikt 14,0 g, senare omgjord brosch, camédamen har en liten spricka på baksidan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS2, GIA inskription på rondist 6231001912, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 16+ mm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,25 ct, LY/SI1, stl 18 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa(L)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 9,8 g, nagg på kulett, flera små nagg på bordet.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 15,5 g.
RING, 18K vitguld, 4 smaragder, 6 birljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, akvamarin, topas, turkoser, troligen Gustav Möllenborg, Stockholm 1800-tal, vikt 2,9 g, nagg på turkoserna, lagningar, sprickor i guldet.
COLLIER, 18K guld, odlade saltvattenspärlor 5,0-7,4 mm, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm, längd 43 cm, vikt 16,0 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, odlade saltvattenspärlor 6,0-6,2 mm, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm, längd 18 cm, vikt 7,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade saltvattenspärlor 5,4-6,7 mm, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm, höjd 33 mm, vikt 3,6 g, stift, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K)/SI2, 38 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade saltvattenspärlor ca 3,54-7,33 mm, lås i silver med paste, längd 37 cm, säkerhetskedja, vikt 37,8 g.