Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
HÄNGE MED KEDJA, silver, cabochonslipad bärnster, höjd 8,5 cm, bredd 4,8 cm, längd på kedja 46 cm, vikt 50,0 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,86 ct, TCa(L)/VVS2, nagg vid rondisten, tunn rondist, stort bord, låg krona, liten kulettfasett.
DIAMANTER, 2 st, briljantslipade, 1,33 ctv, Cr-TCa(J-K)/VS1, båda diamanterna med stort bord, låg krona, liten kulettfasett och naturaler vid rondisten, ena med repa på paviljongen.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Jaspis, pansarkedja längd 46 cm, vikt 26 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 9,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI2-P1, stift, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad granat, 2 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, lås i 18K guld, 8 briljantslipaed diamanter ca 0,12 ctv, längd 44 cm, vikt 22,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 1,4 g.
ARMBAND, silver, ovalslipade gröna och blå safirer, längd 17,5 cm, vikt 14,3 g, safirer med skador och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g.