Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 4 åttkantslipade diamanter 0,06 ctv enligt gravyr, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g, en åttkantslipade diamant ligger snett i sin fattning, spricka i ringskena.
SYSKONRING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Tcr(H-I)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K guld/silver, tigeröga, granat, citrin, månsten, smaragd, rubin, safirer, zirkoner, topaser, stl 18,5 mm, vikt 5,7 g, flera stenar med slitage och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(F)/SI, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, briljantslipade diamanten med natural vid rondisten, tre åttkantslipade diamanter skadade.
HEIRING, armring, sterlingsilver, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW(G)/SI, Danmark, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, ringen är i behov av omrodinering.
ATHENA, örhängen, sterlingsilver, pärlemor, Italien, höjd 43 mm, vikt 6,5 g, stift.
QUINN, örhängen, sterlingsilver, granater, Tyskland, höjd 22 mm, vikt 4,5 g, krokar.
LJUSSTAKAR, silver, MGAB Uppsala 1953, höjd 7,5 cm, fyllda bottnar, vikt 370 g, bucklor.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Sculptura, 18K guld, tvåfärgat, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, höjd 2 cm, vikt 1,4 g.(d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade ovalslipade safirer ca 1,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 10 mm, vikt 2,5 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,4 g.
COLLIER, trumlade ametister, rosenkvarts, tigeröga, färgad kvarts, färgad agat samt kulor av färgad kvarts, metallås, längd 52 cm.