Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, knutet, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade vita och guldfärgade sötvattenspärlor, knutet, längd 180 cm.
RING, 18K guld, navettslipad mörkblå safir ca 0,80 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 2,4 g, stift.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW(G)/VS, längd 40 cm, vikt 4,2 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
COLLIER, pärlemorskal, färgade knappformade odlade sötvattenspärlor, fasetterad Agat, silverfärgade detaljer och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 65 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 83,1 g, knutet.
KALEVALA KORU, Hattulan Lintu, hänge/kedja, sterlingsilver, Finland 1976, längd 70 cm, vikt 14,6 g.
COLLIER, fasetterade safirer, odlade sötvattenspärlor, lås i 14K guld, längd 46 cm, vikt 18,6 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin, stl 15,5 mm, vikt 2,4 g, akvamarinen har slitage på fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, nagg på rondist.
INRO, snidat ben, djur och människor, öppningsbar, ledad med snöre, längd 5 cm, diameter 3,5 cm, vikt 55 g.