Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,54 ct, ca CR(J)/VVS2, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljanter 2,75 ctv ca TW/VVS-VS stl 16,75+ mm, vikt 8,1 g, en diamant med stort nagg på rondist.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 1,18 ctv enl gravyr, ca R-TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
COLLIER, rutilkvarts, 259 ctv, kuddformade fasetterade kulor, något doserad, längd justerbar, silkestråd, vikt 54,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, Stockholm, stl 19,5 mm, vikt 7,5 g, ena diamanten har slitage på fasettkanter.
NOOR, örhängen, Mystery, 14K vitguld, odlade tahitipärlor ca 10,3 mm, 24 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, höjd 48 mm, vikt 7,7 g, stift, originaletui.
NOOR, hänge, Mystery, 14K vitguld, odlad tahitipärla ca 10 mm, 12 trapet- och briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, höjd 51 mm, vikt 4,1 g.
NOOR, manschettknappar, 14K guld, onyx, 36 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, diameter 18 mm, vikt 10,5 g, originaletui.
NOOR, manschettknappar, Millenium, 14K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, diameter 15 mm, vikt 10,8 g, originaletui.
Smycken Skjortknappar
NOOR, 4 st, skjortknappar, Millenium, 14K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, Norge, diameter 8 mm, vikt 7,1 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct enl gravyr, ca Cr(J)/P, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, natural på rondist.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,50 ct, 42 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g, akvamarinen och flera diamanter med nagg.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, blå emalj, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g, senare ringkena troligen Sundsvall 1912, en sten saknas, emaljskada.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, gammal och rosenslipade diamanter, fransk kontrollstämpel, stl 83 x 33 mm, vikt 24,3 g, mittdelen löstagbar med skruv, spetsöglan löstagbar, flera diamanter med nagg.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, halvpärlor, rosenslipade diamanter, Otto Roland Mellin, Helsingfors 1871, stl 60 x 30 mm, vikt 15,7 g, omarbetad, saknar en diamant.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca River-TW(E-F)/VS1, Hellström & Åhrling, Stockholm 1977, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter ca 2,66 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 20,75 mm, vikt 10,4 g.