Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
RING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stl 18 mm, vikt 3,1 g, Guldfynd.
RING, 18K vitguld, ametist, 4 briljanter ca 0,12 ctv ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, rodiering har släppt på skenan.
RING, ca 14-17K guld/silver, 2 äldre droppslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCa(L)/VS-SI, nagg på den ena, 3 åttkant- och 11 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, 3 skadade, stl 14,25 mm, vikt 6,9 g, ca 1800-talets senare hälft, skenan ev senare.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW(G)/VS-SI, smargader, rubiner, safirer, stl 17 mm, vikt 5,2 g, slitna fasettkanter, nagg.
CARMOSÈHÄNGE, 18K guld, fasetterad ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 12 briljanter ca 0,24 ct, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,6 g, nagg och mindre skador på ett fåtal diamanter.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W-TCR(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 4,0 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
ENGELBERT, hänge/brosch, 18K guld, fröpärlor, camé, Stigbert, Stockholm 1958 mått 2,5x4 cm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, Jovenia, Stockholm 2002, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
COLLIER, sterlingsilver, ametsit, rökkvarts, citrin, prasiolit, längd 38,5 -51 cm, vikt 49,1 g,
RING, 14K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW/VS, 6 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 55 mm, längd 70 cm, lås i silver, vikt 22,6 g, knutet.