Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
RING, 18K vitguld, safir i skadad fattning, 8 diamanter ca 0,22 ctv ca W/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, ovalslipade ljusblå akvamariner ca 15,00 ctv, längd 19,5-22 cm, vikt 12,6 g, flera med små nagg.
RING, silver/guld, granat, Maria Elmqvist Guld och Silver, Trosa 2005, stl 16,5 mm, vikt 12,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TCa/VS, längd 38 cm, vikt 3 g.
KARL LAINE, hänge/kedja, silver, bergkristall, venezia, längd 50 cm, vikt 11,6 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, ovala odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 2,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,4 g.
ARMBAND, sterlingsilver, 66 ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 11,00 ctv, längd 19 cm. vikt 22,0 g, flera med nagg och slitage.
Smycken Lås
LÅS, för 3-radigt collier, 18K guld, 2 MELLANDELAR, 18K guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 5,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 38,5 cm, kors, vikt 3,7 g.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, 13 blå safirer, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 21 x 16 mm, vikt 2,9 g.
BROSCHNÅL, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, längd 5,9 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, odlad pärla, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,2 g, pärlan med skada.
RING, 14K guld/vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca Ca/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g.