Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
ALLIANSRING, 189K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Kenneth Magnell Juveler AB, Stockholm 2001, stl 17 mm, vikt 6,7 g, gravyr.
SAFIRRING, 18K vitguld, facetterad ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stift, höjd 8 mm, vikt 1,5 g.
Enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW-W/VVS, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, skev ringskena.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, strass, odlade pärlor, doserade 3,6-7,3 mm, längd 50 cm, vikt 61,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,75 mm, lås i 18K vitguld, längd 67 cm, vikt 50 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca TW/VS, Stjärnringen, Strömdahls, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g, nagg på kuletten.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, för 3-radigt collier, odlad pärla, smaragder, diameter 14 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist, G. Dahlgren & Co, Malmö 1955, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, odlade pärlor ca 8,9 mm, off round, 24 diamanter ca 0,50 ctv, ca längd 2,5 cm, stift, vikt 7,0 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 3,4-8,9 mm, off round, längd 3,5 cm, vikt 3,7 g.