Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ct enl gravyr, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, en åttkantslipad diamant rör sig i fattning och tre med nagg.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/18K guld, ovalslipade blå safirer, Glenn Roll Guld & Silver, Trosa 1992, vikt 4,3 g, stift, inneslutning når ytan.
RING, 18K vitguld, 17 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, 3,4-7,2 mm, lås i silver, längd 67 cm, vikt 14,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 3,0-7,5 mm, lås i silver, längd 55,5 cm, vikt 13,7 g.
CARMOSÉRING, platina, behandlad jade, 17 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, en sten är inte diamant, skev ringskena.
COLLIER, armband och örhängen, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Danmark, längd 39,5 samt 20 cm, stift, vikt 58,3 g, mindre emaljskador.