Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 november 2019
CERTINA, DS-2, Chronolympic, "Tachymetre", Cal 29-062 (Valjoux 726), Serie nr. 8726518, Boett nr. 8501.800 (HF), kronograf (nollställer ej), herrur, 42,5 x 47 mm, stål, manuell, plexiglas, NATO-band, ca 1970.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 321, Serie nr. 22088751, Ref nr. ST 105.0004, Boett nr. 105.004-64, kronograf, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt, skadad ställaxel, läderband, ca 1964.
Klockor Heuer
HEUER, Carrera, "Tachy", "Second Execution Dial & Hands", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 193963, Ref nr. 73655 CH, kronograf, herrur, 38 mm, doublé (16K Gold Electroplated), manuell, plexiglas, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk (doublé), längd 172 mm, ca 1970.
Klockor Heuer
HEUER, Autavia, s.k. "Compressor Case", "Mark II", Cal Valjoux 72, Serie nr. 146737, Ref nr. 2446 C, kronograf (defekt), herrur, 40,8 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt, skadad bakboett (logga saknas), läderband, ca 1970.
Klockor Heuer
HEUER, Carrera, "Tachy", Cal Valjoux 7734, Serie nr. 257749, Ref nr. 73453, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, defekt, saknar tryckknapp, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne, ca 1970.
Klockor Heuer
HEUER, Autavia, "60 Minutes Bezel", "Flat V", Cal 11, Serie nr. 241228, Ref nr. 1163, kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål, automatisk (micro-rotor), plexiglas, datum, skadade visare, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, originalspänne, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, Memomatic (- Swiss Made -), Cal 980, Serie nr. 30013935, Ref nr. ST 166.0072, Boett nr. 166.072, herrur, 40 x 38 (43) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, gummibandband, ca 1969.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 19832775, Ref nr. CK 2998, Boett nr. 2998-61, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 8/7 1963, levererad till Sverige.
Klockor Minerva
MINERVA, "Incabloc" (T Swiss T), Cal Valjoux 72, Ref nr. VD 712, Boett nr. 428050, kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, defekt (fjäder av), lysmassa saknas på visare, läderband, ca 1970.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 39921278, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145.022-76 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1171/676, ca 1979, serviceetui.
BOVET, kronograf, herrur, 35 mm, Cal Valjoux 71, Boett nr. 368320, vitmetall (skadad), manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, urverk ej signerat, boett signerad "Bovet Freres & Cie S.A", ca 1945, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal 911, Serie nr. 2022238, Ref nr. 11013, Boett nr. 1240752, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas (spricka), datum, alarm, utbytt krona, läderband, ca 1969.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, herrur, 34 mm, Cal K1120, Serie nr. 537597, Ref nr. 7409, Boett nr. 452077, 18K guld, automatisk, plexiglas, integrerad länk i 18K guld, längd 181-186 mm, totalvikt 69,3 gram, ca 1961, serviceetui.
OMEGA, Seamaster Professional, Planet Ocean (600m/2000ft), Co-Axial, Chronometer, "Casino Royal", Cal 2500, Verk nr. 81753185, Serie nr. 81753185, Ref nr. 2907.50.91, Boett nr. 168.1649, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, december 2006, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2695/5007).
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116500LN, Serie nr. 39Q1X072, Cal 4130, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, svart keramisk ring (Cerachrom), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78590-368/853, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Green Mark I/Fat Four Bezel), s.k. "Kermit", Chronometer, Ref nr. 16610LV, Serie nr. F219172, Cal 3135, Verk nr. 3 0137090, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-AD10, ca 2003, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "CB Case", Cal 321, Serie nr. 25445260, Ref nr. ST 105.012, Boett nr. 105012-66 (C.B), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk (senare), viklås, Ref nr. 1171-1/633, servad oktober 2019, "Extract from the Archives", tillverkad 28/11 1967, levererad till Sverige, serviceetui.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 324, Serie nr. 5937434, Ref nr. 5711/1A-010, Boett nr. 6107177, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A384EBC, cert, april 2016, box, ytterkartong.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve Nautilus, "Geneva Seal", Cal CH 28-520 C, Serie nr. 3667236, Ref nr. 5980/1A-001, Boett nr. 4399109, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A384CBP, cert, maj 2008, box, ytterkartong.