Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober 2019
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, släta, mjukt kvadratisk fot, signerade Tore Eldh, Göteborg 1966-1968, höjd 18 cm, vikt 401,3 g, fylld fot.
LAPPONIA, hänge/kedja, Tundra Flower, 18K guld, design Björn Weckström, odlad pärla ca 4,4 mm, Finland 1997, längd 42 cm, vikt 5,5 g, originalpåse.
LAPPONIA, collier, Minthe, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 2002, längd 41 cm, vikt 12,3 g, originalpåse.
LAPPONIA, ring, Shuttle, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 2002, stl 17 mm, vikt 12,8 g, originalpåse.
LAPPONIA, örhängen, Fylgia, sterlingsilver, design Björn Weckström, vikt 2,9 g, stift, originalpåse.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
SIGURD PERSSON, brosch, silver, nr 11, stämplad BW Britta Wessberg, Stockholm 1947, mått 6,1x6,0 cm, vikt 19,9 g, gravyr på baksidan,
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI1, 0,7 mm ankarkedja, längd 38/40 cm, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Ca/VS, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 5,8 g, en diamant har liten skada på paviljongen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,76 ctv, W(H)/SI1, certifikat HRD 170003077538 och 180000103157, vikt 1,6 g, stift, ena med extra fasetter vid rondisten och andra med nagg på kuletten samt skada och extra fasetter på rondisten.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, serienr. IX5520, stl 18, vikt 33,4 g, certifikat, originaletui, skruvmejsel.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, ca TW(F)/IF, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari,18K vitguld, onyx, stift, vikt 6,6 g, originaletui.
GEORG JENSEN, 2 st ringar, Fusion, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS,stl 17,5 mm, 53NK, vikt 9,8 g, originaletui, hack i ringskenan.
RING, 18K vitguld, ametist ca 10,00 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17 mm, vikt 10,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bergkristall, orangea safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, huggies, höjd 4,8 g, vikt 16,4 g, ett par stenar med nagg.