Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september 2019
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 55 cm, lås i silver, vikt 15,1 g, knutet.
SALTKAR, förgyllt silver, niello, troligen Ryssland, höjd 5 cm, vikt 65,3 g, bucklor, bristningar på kant, lagning på ena foten.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka pärlor ca 6-6,5 mm, längd 53 cm, vikt 25,8 g, knutet.
ERIK LECKBERG, bägare, silver, delvis förgylld, Nora, 1700- talets andra hälft, höjd 9 cm, vikt 57,8 g, monogram, bucklor, polerad.
RING, 18K guld, 27 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv, ca W/P, Guldfynd, stl 18 mm, vikt 4 g, gravyr.
ERIK SÖDERHOLM, dosa, silver, invändigt förgylld, Härnösand 1853, 10x6,5 cm, vikt 115,5 g, gravyr i botten, bristning i locket.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 15 mm, vikt 3,5 g, graverad, sliten rodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, 3,30 ct, 2-färgad, rosa och ljust lila, smaragdslipad, 8,5 x 8,0 x 5,6 mm.