Avslutad | Moderna – Lördag 14 september 2019
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, morganit, 16 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, a TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, 3-delad, Fusion, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, Nina Koppel, stl 16,5 mm ( 50-51NK), vikt 14,8 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, lås 18K vitguld, collier med fasetterade onyxer, längd 41 cm utan lås, höjd lås 14 mm, vikt lås 6,5 g, etui.
EFVA ATTLING, silver, 2 hängen "Make Love Not War", kedja, kullänk, längd 42 cm, vikt 26,3 g, ask.
OLE LYNGGAARD, ring, Sofia, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 8,50 ct, stjärnhänge med 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 16,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K guld, brioletteslipad akvamarin, goshenit, höjd 23 mm, vikt 1,6 g, originaletui, akvamarinen har små nagg på baksidan.
GEORG JENSEN, brosch, nr. 251, sterling silver, formgiven av Arnold Malinowski år 1950, mått 3,5 x 3 cm, vikt 11,5 g.
GEORG JENSEN, colier, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ct, ca TW/VS, odlade pärlor, Magic, längd ca 63 cm, vikt 14,6 g.
LAPPONIA, örhängen, Ruska, 18K guld, formgiven av Björn Weckström 1971, signerade, stift, mått 15 x 17 mm, vikt 8,7 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad rökkvarts, Kalevala, 1968, Finland, stl 16,75 mm, vikt 12,0 g, gravyr.
GEORG JENSEN, ring, nr 152 Dew Drop, sterling silver, blå kalcedon, stl 16,25 mm, vikt 6,7 g.
SANDBERG, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VVS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, etui.
RING, 18K vitguld/roséguld, 37 rosa safirer ca 0,45 ctv, 85 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.