Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
RING, 18K vitguld, en droppslipad diamant ca 0,69 ct, cognacfärgad (troligen behandlad)/P1, en ljust limegrön briljant ca 0,61 ct (möjligen äkta färg)/ca VS, 44 bruna och 47 "vita" briljanter ca 0,60 + 0,61 ctv, ca SI, stl 17 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K guld, rödbrun och grön emalj, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17+ mm, vikt 8,2 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 13 briljanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/SI2-P1+, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant ca 0,15 ct, 8 rosenslipade diamanter ca 0,12 ctv, 1 har mindre skada, stl 17,25 mm, Stockholm 1927, vikt 3,2 g.
BROSCH, 14K guld, mikromosaik, rund, 3,4 cm i diameter, nålen ej i guld, små bucklor, vikt 7,8 g, utländska stämplar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,66 ct enl gravyr, ca TCa(L)/P1, inneslutningar som når ytan, särskilt på undersidan, stl 17+ mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,87 ctv, ca TW(F-G)/IF-VVS, stl ca 17+ mm (skenan oval!), vikt 3,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld i hänget, ametist ca 13,00 ct 28 pärlor och halvpärlor (1 imitationspärla), 14K pansarkedja (klockkedja) längd 47 cm, vikt 6,4 respektive 12,6 g.
DIAMANT, 0,50 ct, briljantslipad, TW(F), nagg på rondisten, i övrigt små inneslutningar, naturaler.
BROSCH, 18K vitguld, design blomkorg, 136 enkel- och gammalslipade diamanter ca 2,15 ctv, några nagg, 3,8 x 3,0 cm, synliga lagningar, vikt 9,8 g.
DIAMANT, briljantslipade, 0,44+0,49 ct, ca Cape(M)/VVS-VS, ena diamanten med stark fluorescens samt är inte helt rund.
DIAMANT, briljantslipad, 0,72 ct, Cr(J)/VVS, bruna serien, större planslipad kulett.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW(F-G)/VS, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1967, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g, mittstenen har inverterad natural på rondisten.
BROSCH, 18K guld, syntetisk rubin, turmalin, granat, 18 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, en diamant P, stl 40 mm, vikt 21,8 g, senare nål i 14K guld, nagg på turmalinen och granaten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca Cr(J)/SI2-P1, stl 17,5 mm, vikt 12,2 g, diamant med stort bord, nagg/naturaler på rondisten.
STIGBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, små repor på bordet och ett mycket litet nagg, signerad, Engelbert, 1953, vikt 4,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,91 ctv, ca TW(F-G)/VS, längd 18 cm, vikt 18,4 g, en diamant skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,73 ct, ca TW(F)/SI1, Stockholm 1973, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, diamanten har ett nagg på rondisten samt inverterade naturaler vid och på rondisten.