Avslutad | Klockor – Lördag 3 augusti 2019
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 2711342, Boett nr. 3299954, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1905.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 19731814, Ref nr. CK 14775, Boett nr. 14775 SC-61, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, omluminerade visare, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1962.
BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", "The Red Arrows", Cal13 (ETA 7750), Serie nr. 20 1057/1965, Ref nr. A13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, UTC, Serie nr. 1437, Ref nr. A61172, stål, quartz, safirglas, Pilotlänk, stål, viklås Ref M2195, cert, juni 1996, box (ej komplett), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1057/1965).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. S121507, Cal 3035, Verk nr. 6634486, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, defekt (servicebehov, torra lager), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.18-S9/455 B, ca 1994, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, damur, 26 mm, Boett nr. 9924, doublé (10 mikron), quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1995.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Othello, Ref nr. 147, damur, 23,5 mm, doublé (10 mikron), quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, ca 1992, box (skadad).
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 20 mm, Cal 41, Serie nr. 2234929, Ref nr. 4110, Boett nr. 2145166, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1974.
Klockor Chopard
GRAFF by CHOPARD, Cal 9644, Verk nr. 20003, Boett nr. 359104/2248, herrur, 32,5 x 30 (38) mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservsindikator, urverk/boett signerat L.U.C, läderband, spänne i 18K guld, ca 1990, fodral, box.
OMEGA, Constellation, ´95 Mini, Cal 1456, Serie nr. 58382510, PIC nr. 1267.30.00, Ref nr. DB 895.1203, Boett nr. 895.1203, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, briljantkrans (30 st. TW/VVS, 0,33 ctv), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6553/865, cert, april 2004, tygpåse.
GUY ELLIA, Time Square, Cal 8.20, Serie nr. 046, Boett nr. PGE820-018 / 2311, damur, 33 x 38 (42,5) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (repa), pärlemorurtavla med briljanter (4 st), skadad urtavla, briljanter på boetten (1250 st, ca TW/VS, ca 5 ctv), läderband, viklås i 18K vitguld med briljanter (163 st. ca TW/VS, ca 0,55 ctv), ca 2005.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, s.k. "Claw Lugs", herrur, 36,5 mm, Cal 89, Serie nr. 1272727, Boett nr. 1275915, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadat boett (buckla), ca 1951, metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Serie nr. 2563139, Ref nr. Q265.81.30, Boett nr. 265.8.47, damur, 21 x 28,5 (33) mm, stål, quartz, safirglas (repor), briljanter på boett (28 st. TW/VVS, ca 0,28 ctv), gravyr, originallänk, längd 163 mm, viklås, cert, mars 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Racing", "Tachymetre", Cal 3220, Serie nr. 57619225, PIC nr. 3510.61.00, Ref nr. ST 375.0032, Boett nr. 175.0032.1 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, utbytta visare, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, cert, oktober 2001.
Klockor Hermès
HERMÈS, Medor, Serie nr. 643443, damur, 23 x 23 (32) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2000.
CARTIER, Santos Ronde, Cal 077 (ETA 2671), Boett nr. 296628211, unisex, 29 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 10/91, ca 1991.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69179, Serie nr. W516547, Cal 2135, Verk nr. 3251432, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570 G233-W8/68 BG, totalvikt 75,0 gram, ca 1995.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Ref nr. 67180, Serie nr. U722649, Cal 2130, Verk nr. 3813314, Boett nr. 2020, damur, 25 mm, stål, automatisk, safirglas, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78340-U6/566 B, cert, augusti 1998.
ZENITH, Sporto, Cal 40, Serie nr. 4882854, Boett nr. 9432164, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
OMEGA, unisex, 21 x 24 mm, Cal R17.8, Serie nr. 10542415, Ref nr CK 3830, Boett nr. 3830/2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, ca 1945.