Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
HÄNGE, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, höjd 23 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,17 ct, skada på rondisten, nedsliten fattning, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, stål, för manschettknappar, diameter 63 mm, vikt 77,6 g, "Originell", Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, inga stämplar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,34 ctv ca TW/SI med en större extra facett, 6 diamanter ca 0,04 ctv, stl 20,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamamnter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 19 mm, vikt 6,4 g, en diamant skadad, mittstenen lös i sin fattning.
BREUNING, ring, förgyllt sterlingsilver, cabochonslipad onyx, Tyskland, stl 17,75 mm, vikt 13,8 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 st briljantslipade diamanter ca 0,39 ct, stl 14 mm, vikt 3,7 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18 guld, odlad pärla 8,5 mm, 9 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 8,8 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g.