Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, fluorescens, mindre skada vid rondisten
COLLIER, 14K vitguld, safirer, odlade pärlor, rund ankarlänk, längd 42 cm, vikt 14,3 g.
RING, 14K guld, ovalslipade smaragder, briljantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 1,6 g, smaragder med nagg och slitage, en diamant med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, en skadad diamant, carréslipade safirer med skador och nagg, mittsten med slitage.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, TW/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS VVS, vikt 2,6 g, stift, avtagbar krans.
ARMBAND, sterlingsilver, 66 ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 11,00 ctv, längd 19 cm. vikt 22,0 g, flera med nagg och slitage.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, 8 cabochonslipade tanzaniter ca 10,00 ctv, troligen svart glas, ställbar storlek, vikt 11,9 g
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, blandade färgstenar, höjd 45 mm, stift med clips, vikt 6,5 g, svaga fattningar, en sten skadad och några med nagg.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, 30 droppslipade morganiter ca 3,00 ctv, ställbar storlek, vikt 8,0 g, några med nagg.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, 56 droppslipade morganiter ca 5,00 ctv, längd 19-21,5 cm, vikt 11,8 g, några med nagg.
ARMBAND, sterlingsilver, 26 droppslipade blandade färgstenar, längd 17-20,5 cm, vikt 6,7 g, några med nagg.
ARMBAND, sterlingsilver, 40 ovalslipade blandade färgstenar, längd 19 cm, vikt 10,5 g, några med nagg.
ARMRING, sterlingsilver, öppningsbar, 46 etiopiska cabochonslipade welo opaler ca 3,00 ctv, stl 6,0 x 5,5 cm, vikt 13,8 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, ovalslipade ljusblå akvamariner ca 15,00 ctv, längd 19,5-22 cm, vikt 12,6 g, flera med små nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade sötvattenspärlor ca 5,5-10 mm, längd 47 cm, lås i sterling silver, vikt 26,6 g, ej knutet.
COLLIER, färgad korall, svarta kulor, lås i sterling silver, längd 77 cm, vikt 113,1 g.
COLLIER, sterling silver, hamrad yta, Gobi Guld O Silver, Falköping 1977, vikt 28,1 g.