Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, höjd 23 mm, vikt 3,5 g, stift.
DIAMANT, briljantslipad, 0,66 ct, TCr(I)/VVS2, förseglad HRD 16013382033, stenkuvert medföljer.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(D)/SI2, GIA Diamond Dossier, 5146264641, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, HRD Diamond Report 14034407005, 22 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, vikt 1,4 g, stift, diamanterna har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,02 ct, W(H)/SI2, GIA inskription på rondisten 5166954457, Leif Carlsson guldsmide, Mölndal 2000, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, River(D)/SI1, GIA inskription på rondisten 1179067092, stenkuvert medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, indiska kashmiri, med kedja längd 36 cm, vikt 17,2 g.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade saltvattenspärlor, ca 7 mm, 39 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 44 cm, vikt 38,9 g, några med nagg på kulett.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor, doserade ca 6,5-9,5 mm, lås i 18K vitguld med 45 åttkant- och smaragdslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 57 cm. vikt 87,1 g, säkerhetskedja.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS, längd 43 cm, vikt 34,1 g, säkerhetskedja.
BROSCH, förgyllt silver, Lars Bökman, Stockholm 1880, höjd 10 cm, vikt 25,3 g, missfärgningar.
COLLIER, 14K guld/silver, smaragd 4 safirer, 5 rubiner, rosenstenar, fjäril, kedja i 9K guld, längd 46 cm, vikt 3,6 g, senare kedja.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rosenslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TCr-Cr/SI, 58 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 3,8 g, stift, en rosenslipad diamant med mindre skada.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rosenslipad diamant ca 1,65 ct, ca Cr(J)/SI, mindre briljanter ca 0,056 ctv, längd 45 cm, vikt 2,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 opaler ca 17,5x13 mm, C G Hallberg, Stockholm 1914, vikt 10,6 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor, 112 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 5 cm, vikt 15,3 g, skruvstift.