Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2019
COASTER, silver, bakelit, reliefdekor, GAB Stockholm 1938, diameter 12 cm, vikt 114,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g, nagg vid rondisten på diamanten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, nedslitna klor.
DESSERTSKEDAR, 12 st, Finnmyrten, silver, MEMA & COP, 1960/70-tal, längd 15 cm, vikt 333,4 g, etui.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,018 ctv, ca TW/VS, längd 48 cm, vikt 3,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, blå safir, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, Iduna, längd 40 cm, vikt 2,7 g.
RING, 14K guld, 12 briljantslipade diamanter samt 6 trapetsslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/P, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, en diamant med nagg, svaga fattningar.
COLLIER, fasetterad Bergkristall, odlade barocka vita och grå sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/VS, G Dahlgren Malmö, 1988, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
COLLIER, snidad Serpentin, kulor av Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 56 cm.
COLLIER, fasetterad Bergkristall och Ametist, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 52 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca Cr-Cape/VS-SI, odlade sötvattenspärlor, längd 2,8 cm, vikt 8,5 g.