Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, smaragder, creoler, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca Cr-TCa (J-K)/VVS-VS, stl 17,5+ mm, vikt 2,3 g, stämplad GHA.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Ceson, Tore Eldh, Göteborg 1967, fylld botten, höjd 8 cm, total vikt 259,9 g, bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K vitguld, längd 47 cm.
ÖRHÄNGEN, 9K vitguld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 30 x 15 mm, krokar, vikt 13,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 11,6 - 11,8 mm, stift, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11,2 mm, stift med säkerhetshake, vikt 6 g.
COLLIER, färgade blå kulor av Kvarts och Agat, vita stenkulor, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 62 - 67 cm.
PÄRLCOLLIER, 5-rader, odlade sötvattenspärlor i olika storlek, färg och form, lås i sterlingsilver, vridet, längd 46 cm.
ARMBAND, 18K guld, 8 ovalslipade akvamariner ca 14,00 ctv, längd 17,5 cm, vikt 13,4 g, säkerhetskedja.
RING, 18K guld, droppslipad beryll ca 5,00 ct, Juvelerare Sundbergs Eftr, Västerås 1980, stl 18,25 mm, vikt 6,3 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 5,78 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 17 cm, vikt 11,7 g, 4 diamanter saknas, flera diamanter med nagg på kulett, 2 med skada på rondist och en med nagg på rondist, några diamanter rör sig i sin fattning.
RING, 14K guld, smaragder ca 0,07 ctv, behandlade blå briljanter ca 0,14 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.