Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli 2019
RING, sterlingsilver, citriner, opal, rubiner, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, ett fåtal stenar med skador/nagg.
RING, förgyllt silver, ovalslipad limekvarts, safirer, stl 18+ mm, vikt 11,1 g, safirer med svaga fattningar samt ett fåtal med nagg/skador.
COLLIER, sterlingsilver, turmaliner, rodochrosit, opaler, ställbar längd mellan 35-51,5 cm, vikt 26,2 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade safirer, justerbar längd mellan 17,5-21,5 cm, vikt 8,6 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade rubiner, safirer, smaragder, justerbar längd mellan 18,5-22 cm, vikt 13,5 g.
ARMBAND, sterlingsilver, rhodolit granater, ovalslipade smaragder, längd 19 cm, vikt 12,8 g.
ARMBAND, sterlingsilver, cabochonslipade tanzaniter, svarta stenar, längd 19,5 cm, vikt 22,1 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade tanzaniter, justerbar längd mellan 17-19,5 cm, vikt 12,2 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ovalslipade kyaniter, rhodolit granater, längd 17,5-21,5 cm, vikt 11,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 1,0 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,2 g, slitna fattningar.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TW(G)VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 0,75 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,0 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,39 ct, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/P, vikt 0,5 g, stift.