Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
REY URBAN, ring, sterling silver, cabochonslipad grön kalcedon, något lös i fattningen, stl 16 mm, vikt 5,1 g.
REY URBAN, ring, sterling silver, tre gröna cabochonslipade turmaliner, stl 17,25 mm, vikt 10,7 g.
ARMBAND, sterling silver, Chavanne Guld och Silver, inre diameter ca 18 cm, öppningsbar, signerad "Anne", vikt 22,0 g, 1976.
RING, 18K guld med hårarbete under ett par utfällbara vingar, stl 17 mm, vikt 1,5 g, antik.
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, 8 st, oval- och smaragdslipade, 17,53 ctv, mörkblå, väldigt grund slipade, små nagg och repor.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ct, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g.
RING, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv ca W(H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Karl-Axel Karlsson, Stockholm 1963, höjd 19 cm, total vikt 691,5 g, fyllda.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,3 mm, lås i 18K guld, odlad pärla, längd 45 cm, vikt 21,7 g, ett par pärlor skadade.