Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TCa/VS, diameter 18 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd 1,5 cm, vikt 1,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 6,0 g någon enstaka diamant är SI, porösitet i guldet.
MANCHETTKNAPPAR, Sterlingsilver,"Non-violence", knutna pistoler, Reuterswärd, Bronsil för Skultuna, vikt 8,2 g, originaletui.
STOP, på kulfötter, silver, förgylld insida, lock med mynt, GAB, Stockholm 1909, höjd 11 cm, vikt 185,3 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,40 ct enl gravyr, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
STEPHEN FOSTER, örhängen, 18K vitguld, 2 prinsess- och 4 fantasislipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 5 mm, vikt 1,6 g.
STEPHEN FOSTER, ring, 18K vitguld, prinsesslipad citrin ca 0,60 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, London, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
STEPHEN FOSTER, ring, 18K vitguld, ovalslipad rosa safir ca 0,45 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, London, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
STRÖMDAHL, ring, 18K guld, 5 blå safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, Stjärnringen, Stockholm 1984, 17 mm, vikt 3,6 g, en safir med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 17,25 mm, vikt 3,3 g.
CHRISTIAN BAUER, alliansring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, en diamant med litet nagg på rondist.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, Stockholm 1987, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g, en diamant har nagg på rondisten.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca W(H)/VS, Stockholm 1991, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.