Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 50 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 22 x 20 mm, vikt 3,5 g, skada på undersidan vid hängning.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,70 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och är naggad på kanten.
COLLIER, hjärtan, 18K guld, ärtlänk, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 42 cm, vikt 6,3 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist ca 7,00 ct, Malmö 1989, stl 23 x 12 mm, vikt 4,0 g, ametisten har lite slitage på paviljong.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 1,6 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, reglerbar längd, Mega Guld, vikt 5,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade golden southsea pärlor ca 10,2 mm, höjd 35 mm, krokar, vikt 5,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad golden southsea pärla ca 10,0 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, odlad golden southseapärla ca 10,1 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, smaragd, rubin, safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 18,25 mm, vikt 2,0 g.