Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, stl 19,5 mm, vikt 8,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K rodierat vitguld/ fattningar i silver, rosenslipade diamanter, stift, höjd 3,1 g, vikt 8,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 9,5 mm, stift, vikt 3,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 behandlade rubiner, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, vikt 2,5 g, stift.
COLLIER, 43-rader, Koraller ca 25 mm, lås med Indiskt mynt i koppar/brons från1938, längd 55 cm, vikt 226,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipade färgstenar, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, flertalet diamanter med skador/nagg.
HÄNGE, 14K guld, droppformad Tahitipärla, ca 12,8 mm, diamanter, öppningsbar ögla, höjd 28 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, 42 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, gravyr, svaga fattningar, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, hjärta, stl 16 mm, vikt 5,8 g.