Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
HÄNGE, silver, runor, signerad, Artform Hans Helmer Atelier, Stockholm 1980, stl 65 x 38 mm, vikt 35,5 g.
ALTON, öppningsbar armring, silver, cabochonslipade blå kalcedoner, Falköping 1962, stl 60 x 55 mm, vikt 8,2 g.
ALTON, brosch, silver, cabochonslipad blå kalcedon, Falköping 1963, stl 35 x 30 mm, vikt 5,5 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ct ca TW-W/SI-P, vikt 1,6 g, en diamant skadad.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,23 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenen med nagg på kulett, 3 mindre diamanter skadade och 2 mindre diamanter med nagg på kronan.
L´ETUI, pärlörhängen, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 7,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,3 g, garantikort.
L´ETUI, hänge/kedja, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 10,4 x 9,0 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,1 g, kvitto.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift med clips, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, stl 16 mm, vikt 4,3 g, diamanten har litet nagg på kuletten.