Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/SI, längd 37,5 cm, vikt 2,8 g.
RING, silver, skena i 18K guld, citrin, markasiter, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, svensk importstämpel.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct ca W/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W(H)/P1, längd 17 cm, vikt 7,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, onyxcamé, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, mått 2,8 x 2,0 cm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, W/P1, stl 16 mm, vikt 2,9 g, 2 klor ej i kontakt med diamant.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, ej lås, dobbar, längd 39 cm, ej märkt.
HÄNGE, 18K guld, cubic zirkonia, signerad Pernilla Wiberg, Alton, höjd 2,5 cm, vikt 1,4 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, Göteborg 1995, vikt 8,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa(L)/SI, längd 46 cm, vikt 4,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
COLLIER, platina, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, TCr(I)/VS, längd 39 cm, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanater ca 1,10 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, flera diamanter snurrar i fattning, en diamant med nagg och en med natural på rondist.