Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3,1-8,7 mm, lås i 18K guld/vitguld, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 47,5 cm, gravyr på lås.
BJÖRG JEWELLERY, 5 berlocker, silver/förgyllt silver, i form av nycklar och nyckehål, en berlock med budskap, karbinhakar, skinnband
BROSCH, oxiderat silver, odlade sötvattenspärlor, rökkvarts, peridot, längd 90 mm, vikt 11,8 g.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, höjd 40 mm, stift, vikt 4,6 g.
RING, sterlingsilver, röd sten, Aurifex Tmi, Helsingfors 1997, stl 17,5 mm, vikt 10,8 g.
SMYCKESET, collier och örhängen, sterlingsilver, rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, längd 42 cm, vikt 16,0 g, krokar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljant och åttkantslipade diamaner ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS-P, längd 40 cm, vikt 9,6 g.
BROSCH, silver, markasiter, emalj, imitationspärlor, genombruten stil, ca 37×32 mm, vikt 9,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, kors, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctw, ca W-TCa/P, höjd 3 cm, kedja 40 cm, vikt 4,1 g, en diamant skadad, en diamant med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, Singaporelänk, längd 42 cm, vikt 2,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stift, vikt 1,0 g, ena diamanten med natural på rondist och andra med stor extra fasett vid rondisten.
STRÖMDAHL, enstenshänge/kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/SI, längd 38 cm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, W/VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.