Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj 2019
CARTIER, ring, Tectonic, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 9 g, storleksminskad, originaletui.
ENGELBERT, alliansring, ellipse, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,75, vikt 3,9 g, gravyr, originaletui, ytterkartong, certifikat
CHIMENTO, helalliasring, 18K roséguld/vitguld, Aeternitas Band Ring, 34 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant ca 2,00 ct, ca W-TCr(H-I)/P1, 31 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, rutilkvarts, 22 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt12,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TW/VVS, 8 vita briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS, 4 bruna diamanter ca 0,12 ctv, ca VS, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, stämplad Classic.
RING, 18K guld, delvis matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, TW/SI, Fischer, Tysland, stl 18,5 mm, vikt 12 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen,18K guld/vitguld, mabépärlor, ca 15 mm, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW(F)/VS2, certifikat IGI F1I01526 och F1I00956, diameter 2,0 cm, vikt 24,3 g, clips med stift.
TAPIO WIRKKALA, örhängen, Silver Moon, sterlingsilver, ej signerade, för Nestor Westerback, Finland 1972, vikt 27,9, krokar ej original, aningen skeva.
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, 13,5 mm, vikt 5,6 g, stenkulor, 12 mm, längd 45 cm, originaletui.
DIAMANT, briljantslipad 0,61 ct, ca TW(F)/VVS, etui, certifikat från Eljan Grosshed AB.
DIAMANTER, 8 st, briljantslipade, 1,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, diameter mellan 3,58-3,44 mm, några med naturaler vid rondist.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, asscherslipad diamant 0,44 ct, W(H)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4 g, Tiffany & Co certifikat, originaletui.
RING, Rolf Kaplan, ring i ring, (2 delar) 18K, guld, vikt 16,9 g, stl 17 mm, 74 briljanter ca 0,60 ctv, signerad Rolf Kaplan