Avslutad | Klockor – Lördag 4 maj 2019
BREITLING, Antares, Cal 10 (ETA 2892-2), Serie nr. 1570, Ref nr. 81970, herrur, 39 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, klickring defekt, skadad krona (behöver bytas ut), läderband, originalspänne i stål, ca 1992.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Cape Cod, Serie nr. 955255, Boett nr. CC1.292, damur, 23 x 23 (33) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla, briljanter på boetten (30 st. TW/VVS, ca 0,60 ctv), integrerad originallänk, Ref nr. 4703, totalvikt 98,8 gram, ca 2003, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116523, Serie nr. D924834, Cal 4130, Verk nr. C 0225114, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, diamanturtavla (8 st. 8/8), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78493-OP3/MA, ca 2006.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Railroad, Cal ETA 7750, Serie nr. H406161, Ref nr, H40616555, Boett nr. A07.211, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2014.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Serie nr. 2563139, Ref nr. Q265.81.30, Boett nr. 265.8.47, damur, 21 x 28,5 (33) mm, stål, quartz, safirglas (repor), briljanter på boett (28 st. TW/VVS, ca 0,28 ctv), gravyr, originallänk, längd 163 mm, viklås, cert, mars 2008, box, ytterkartong.
BREITLING, Transocean Chronograph, Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3049637, Serie nr. 3049637, Ref nr. AB015112, Boett nr. 2511 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1890/2000).
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Miros, Cal ETA 955.112, Ref nr. MI1018-SS002-330, Boett nr. AT54973 / MI-1018, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2016.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 31367281, Ref nr. BA 511.122, Boett nr. 511.122, damur, 19,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas (repa), skadad urtavla, ca 1969.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos, Cal ML143 (Sellita SW220-1), Ref nr. PT6158-SS001-43E, Boett nr. AT 91100 / PT 6158, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2016.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Fiaba, Ref nr. FA1004-PVP13-150, Boett nr. AV-02964 / FA 1004, damur, bicolour, 32 mm, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st. W/SI, 0,05 ctv), originallänk, viklås, ca 2016.
CARTIER, Cougar, Cal 87, Boett nr. 187906 / 001909, damur, 26 mm, stål/guld, quartz, safirgas, originallänk (2-radig), viklås, ca 1995, box.
OMEGA, Genéve, Cal 1030, Serie nr. 38644196, Ref nr. MD 136.0102, Boett nr. 136.0102 (LL), herrur, 36 mm, doublé (skadad, 20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974, box
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13270910, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-9, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1952, metallänk ej original.
OMEGA, damur, 15 mm, Cal 484, Serie nr. 26464201, Boett nr. A27062 / 8160, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, formverk, integrerad originallänk, Ref nr. 711.1070, längd 171-176 mm, totalvikt 48,2 gram, ca 1968.
OMEGA, Seamaster, Cal 565, Serie nr. 32964798, Ref nr. CD 166.0067, Boett nr. 166.067 (C.B), herrur, 35,6 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970, metallänk ej original.
BREITLING, Antares, Cal 10 (ETA 2892A2), Serie nr. 1 8103, Ref nr. B10048, herrur, 39 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare, skadad urtavla, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. 1494, ca 1994, serviceetui.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 68273, Serie nr. N518559, Cal 2135, Verk nr. 1218256, Boett nr. 68000, midsize, 31 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), utbytta visare, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523HD18-P10/487 B, servad februari 2019, ca 1991.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 8045791, Cal 3035, Verk nr. 0882492, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (se bilder, se fördjupad information), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523H.18-H9/455, ca 1983.
Klockor Philippe Charriol
PHILIPPE CHARRIOL, St. Tropez, Boett nr. 7007901 / 37574 / 94, damur, 24,5 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, integrerad armlänk, cert, juli 1994.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 9489025, Cal 2135, Verk nr. 0584552, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 6252D.18-K8/468 B, ca 1986, box (ej komplett).