Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 juli 2019
CERTINA, Bristol 235, Cal 25-651, Serie nr. 8718943, Boett nr. 5821.230.5, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, saknar sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Enicar
ENICAR, MRO (T Swiss Made T), Cal A-R 165 C, Boett nr. ,165-71-01, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas (löst), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
SEIKO, Sportsman Calendar, Cal 957, Serie nr. 4201110, Boett nr. 15042 SMSC, herrur, 35 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, ca 1964.
BAYLOR, herrur, 33 mm, Cal AS 1361 N, bicolour, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Wyler
WYLER, Incaflex, herrur, 32 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
Klockor Invar
INVAR, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 302483, silver (0,800), ankargång, renoverad urtavla, ej centrerade visare, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
CYRUS, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 1333819, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1920.
BORE, frackur, 51 mm, Boett nr. 71859, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1935, fickurskedja i vitmetall.
Klockor Perfecta
PERFECTA, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 2229-03, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1925.
FICKUR, 49,5 mm, Verk nr. 453246, Boett nr. 453246, silver (0,800), ankargång, bucklor, ca 1915.
FICKUR, 53 mm, savonett, Boett nr. 9268313, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1930.
MORMORSUR, 39 mm, Boett nr. 15274, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, gravyr, motiv, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 52 mm, Cal 6431 / 6445, vitmetall, ankargång, motiv på urtavlan, motiv, ca 1950.
H.SAMUEL, mormorsur, 39 mm, Boett nr. 417322, silver (0,935), cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (rost), gravyr, ca 1900.
FICKUR, 42 mm, Boett nr. 9154, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 53 mm, Boett nr. 1879291, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1920.