Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2019
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, bruna briljantslipade diamanter 0,34 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
GEORG JENSEN, brevkniv, sterlingsilver, Vivianna Torun Bürlow-Hübe, längd 22 cm, vikt 58,8 g, originalask.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 12 ,5 mm, vikt 3,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Forever Love, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Forever Love, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.
GEORG JENSEN, ring, 3-delad,18K vitguld/guld, Fusion, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, stl 51 (16,25 mm), vikt 16,1 g, originaletui, en diamant med nagg.
STELT ARMBAND, 14K guld, arbetad yta, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, 5,3 x 4,2 cm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gula och vita briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, avtagbara kors, huggies, höjd 8,6 cm, vikt 4g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca W(H)/P1, blå safir ca 1,30 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, signerad A Liedholm & Co Kb, Skanör 1984, stl 17,25 mm, vikt 16,4 g, den större diamanten med planslipad kulett samt sitter löst i sin fattning, safir med nagg, en mindre diamant är skadad.
EFVA ATTLING, ring, Beginning, 18K guld, äggformad, stl 16,25 mm, vikt 12,0 g, porositet i guldet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, rosenkvarts, 56 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, höjd 6,8 cm, vikt 18 g, stift/clips.
BRUDKRONA, silver, höjd 5 cm, Alton, Pege, Falköping 1968, vikt 67,2 g, 2 fjädrar medföljer, etui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Nature Large, 18K guld, diameter 30 mm, vikt 6,8 g, originaletui.