Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2019
TENNISARMBAND, 18K guld/roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 12,3 g.
CARTIER, ring, 18K trefärgat guld, serienr. GRO740, stl 18,75 mm, vikt 7,7 g, originaletui, certifikat.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace, 18K guld, matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, stl 18 mm, vikt 7,2 g,
OLE LYNGGAARD, hänge, Lace, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, TW/VS, vikt 7,7 g, svart snöre.
STIGBERT, collier, sterlingsilver, signerad, Ateljé Waldermar, Skara 1975, diameter 11,5 cm, vikt 30,1 g
BROSCH, 18K guld, toppslipad ametist, 8 odlade pärlor, ca 5,5 mm, Engelbert, Stockholm 1963, mått 4 x 4 cm, vikt 8,1 g.
OLE LYNGGAARD, collier och lås, skumkoraller ca 16 mm, lås för tvåradigt collier, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, stl 3,6 x 2,3 cm, längd 48 cm, skadad originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
LES PAVÉS, ring, Coco Riche ring, 18K vitguld, briljanter 0,27 ctv, River/SI, stl 17,5 mm.
ARMBAND, 18K roséguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17-18 cm, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3,2 g.
ENGELBERT, collier, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/P1, 6 carréslipade safirer, stl 16 mm, vikt 2,3 g, nagg på kuletten, safirer med slitna fasettkanter.
GERDA LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, citriner, rosa turmaliner, längd 3 cm, vikt 12,8 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,67 ct, TCa(L)/VVS2, liten kulettfasett och naturaler på rondist.