Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 april 2019
OMEGA, Seamaster, Cal 1360, Serie nr. 41110633, Ref nr. MD 596.0011, Boett nr. 596.0011, damur, 27 mm, doublé (skadad, 20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, OBS: saknas delar urverket, läderband, ca 1978.
CERTINA, DS Tradition, Serie nr. 12JA0087494, Boett nr. 260.7095/7195 A, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60183, ca 2009.
LONGINES, Conquest, Boett nr. 21216507 / 4937 2 / 152, damur, 24 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
DAMAS, herrur, 25,5 x 29,5 (36) mm, Boett nr. 58984 / 622, silver (800), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, fasta bandstift, ca 1940.
OMEGA, damur, 16 x 16 (29) mm, Cal 244, Serie nr. 12355892, Boett nr. 3937-5, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, skadad boett, ca 1950, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 57,5 mm, Boett nr. 3263205, silver (900), ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1903, fickurskedja i vitmetall.
ZENITH, fickur, Cal 18-28-3-P, Serie nr. 3315115, Boett nr. 8298245, stål, ankargång, skadad urtavla, glas skadat, ca 1942.
L.U.C, fickur, 50 mm, Boett nr. 3645, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 4740039, Boett nr. 5504707, silver (800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1915.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 4104836, Boett nr. 4104836, silver (800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1923.
Klockor Svalan
SVALAN, Sportsman, Cal AS 1337, Serie nr. 133714, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4404984, Boett nr. 5147171, silver (0,800), ankargång, glas saknas, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1914, kedja i gulmetall.
ZENITH, fickur, 52 mm, Cal 19-34-1-T, Serie nr. 3071099, Boett nr. 4075639, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1935.
OMEGA, Seamaster, Cal 245, Serie nr. 17809149, Ref nr. CK 10997, Boett nr. 10997 1 SC / 10998 (C.B), damur, 21,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1960.
CERTINA, herrur, 33 mm, Boett nr. 115.1088.41, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
CERTINA, herrur, 32 x 31 (37) mm, Boett nr. 184.1010.41, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1990.
FICKUR, 48, 5 mm, Boett nr. 95898, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, nyckel (skadad, se fördjupad information).