Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, en diamant med nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, cabochonslipad ametist, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, ca W/SI, höjd 15 mm, vikt 1,7 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipad diamanter 0,20 ctv, ca W(H)/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, graverad.
ENGELBERT, armband, 18K guld, ametister, Stigbert, Stockholm 1953, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 9,8 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 21 mm, vikt 6,5 g.
DOSA, silver, niello, invändigt förgylld, Ryssland, Moskva 1885, 9,5x6 cm, vikt 103,3 g, monogram.