Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 mars 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,89 ctv, ca Ca/P, stift, höjd 19 mm, vikt 9,8 g.
RING, 14K vitguld, 1 briljants- och 18 baguetteslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TCa/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en baguetteslipad diamant med nagg, mittsten med mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Theresia Hvroslev, Mema, Lidköping 1978, signerade, vikt 3,4 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter vikt 2,6 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16 mm, vikt 2,9 g, slitna fattningar, slitage på smaragd, två diamanter med små skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/SI-P, Strömdahl, Stockholm 1984, stl 16,75+ mm, vikt 3,3 g, en diamant med litet nagg vid bord.
RING, 18K vitguld, 3 carréslipade smaragder, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS-SI, Gunnar Fahlström, Stockholm 1981, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, originaletui, ena smaragden skadad, ena diamanten skadad.
RING, 18K vitguld, 4 rubiner ca 0,75 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g, gravyr.