Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2019
Klockor Movado
MOVADO, Metio, Serie nr. 9900547, Boett nr. 02.3.14.1006 S, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8), briljantkrans (36 st. ca W/VS, ca 0,18 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A004.L-B2B, ca 2011.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Portofino, Cal 1852, Serie nr. 2355616, Boett nr. 2352012 / 2008, herrur, 32 mm, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1985, box, ytterkartong.
IWC, Porsche Design (T Swiss Made T), Cal 2210, Ref nr. 3330, Boett nr. 2404258, herrur, 32 mm, titan, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, integrerat gummiband, viklås (skadat), ca 1990.
OMEGA, damur, 14,5 mm, Cal 640, Serie nr. 20811874, Boett nr. 651154 / 611067, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, defekt, briljanter på boetten (28 st. ca TW/VS, ca 0,58 ctv), integrerad länk (ej original), totalvikt 31,6 gram, ca 1963.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 1 47392, Ref nr. B13048, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1992.
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 23 x 23 (29) mm, Cal 9P, Serie nr. 677928, Boett nr. 931 C 4 / 140739, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integerad originallänk (skadad), totalvikt 84,1 gram, ca 1970.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 23833570, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt, läderband, cert, oktober 1966, box.
CERTINA, Cetidate, Cal 25-661, Serie nr. 829746, Boett nr. 5309.124, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 218208, silver (800), ankargång, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
Klockor Oris
ORIS, TT1, Divers (1000m/321ft), Cal 733 (SW200), Serie nr. 27--39592, Ref nr. 733-7541-7154-MB, Boett nr. 733-7541P, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 8 24 70 PEB, ca 2005, box.
ORIENT, King Diver, Cal 46941, Boett nr. 0469620-7A PT, herrur, 42 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, vridbar innerring, buckla boett, läderband, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, Mariner, Cal 1310, Serie nr. 39978105, Ref nr. ST 396.0840, Boett nr. 196.0054 / 396.0840 SP, herrur, 38,5 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), dag (svenska), datum, skadad urtavla, originallänk (ej till denna modell), viklås, Ref nr. 5940/226, OBS: längd 170 mm, ca 1976.
BREITLING, Headwind (500M/1650FT), Chronometre, Cal 45 (ETA 2834-2), Verk nr. 321788, Serie nr. 321788, Ref nr. A45355, Boett nr. 0701 B3, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, Pilotlänk (Special), viklås, S1001/355 A, tillverkad 2001, cert, april 2005, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 12078851, Ref nr. CK 2622, Boett nr. 2622-2, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, utbytt urtavla/visare, skadad urtavla, läderband, ca 1950.
TAG HEUER, Aquaracer (300 m /1000 ft), Serie nr. RMQ9472, Ref nr. WAY1311.BA0915, Boett nr. WAY1311, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA072-Y-F9, cert, november 2018, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, La Nouvelle, Serie nr. 1827012, Boett nr. 87.C1.420.2, damur, 22 x 26 (32) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2000.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Milleis, Cal BM8395 (ETA 2000-1), Serie nr. 3589085, Boett nr. 65308, herrur, 26 x 32,5 (40) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 2000.
CERTINA, "Kurth Frères", fickur, 49 mm, savonett, Cal Unitas 6498, 18K guld, ankargång, gravyr (Urmakarförbundet 100 År 1892-1992), ca 1992, etui, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 18 LPB, Serie nr. 6602366, Boett nr. 7555568, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1922, läderpåse, etui.