Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
COLLIER, 18K svart rodinerat guld, 11 Keshi pärlor, 22 rosa turmaliner 3,90 ctv, 18 briljanter 0,11 ctv, W/SI, längd ca 45+5 cm, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala pärlor ca 7,5 mm, längd 50 cm, lås i 18K vitguld (trasigt) safirer, 39,1 g, knutet.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld med oval Golden South Sea 10,7 mm briljant 0,03 ct, W7SI, vikt 2,4 g
RING, 18K vitguld, 7 safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld / guld, 3 delar, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld, turkoser, rosenslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, turkoserna är limmade, sprickor i ringskenan.
ARMBAND, 18K guld, 27 rubiner, 126 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv ca TW-W/VS, stelt, öppningsbar, vikt 34,7 g,
RING, 18K guld, 7 rubiner, 42 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca TW/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 7,9 g.
SCHALINS, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
ELON ARENHILL, pärlcollier, odlade pärlor ca 8,0 mm, lås samt påhäng i 18K guld, signerade, Malmö 1989, längd 72 cm. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 smaragder ca 0,60 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, krokar, vikt 14,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, trollslända, rosenstenar, runda fasetterade rubiner, 35 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, några diamanter har skadade hörn, längd 5,5 cm, bredd 7,8 cm, vikt 18,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,31 ct R(D)/VS1, 12 svarta briljanter ca 0,12 ctv, vikt 0,9 g, GIA report 17277599.
RING, 18K guld, 54 smaragder ca 1,00 ctv, 72 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g, smaragderna har sprickor, nagg och en skada.
RING, 18K guld, odlad pärla ca 9,3 mm, antikslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 6,2 g, svaga fattningar, pärlan har repor, en diamant skadad och flera med nagg.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,66 ct, ca TW(G)/SI1, lös i fattning, 83 briljantslipade diamanter ca 1,0 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 3 skadade, 20 rubiner ca 0,90 ctv, stl 16,25 mm, vikt 10,9 g