Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr/SI, vikt1,6 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g, gravyr.
RING, 18K guld/vitguld, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,0 g, 2 diamanter med mindre nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 brlijantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, safirer, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 89,3 g, knutet.
CARMOSÉHÄNGE, 14K guld, blå safir ca 2,50 ct, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Ca/P, höjd 2 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, rosa odlad sötvattenspärla, trumlad Bergkristall, stift, längd 2,8 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K rodierat guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g, svaga fattningar, spricka i ringskenans galler.
COLLIER, snidad Buddha i färgad Korall, fasetterad Rosenkvarts och Bowenite, snidad Aventurine, förgyllt silverlås och detaljer, trädd på vajer, längd 47 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad färgad Kvarts och Ametist, odlade sötvattenspärlor, kopparfärgade detaljer, stift, längd 5 cm, vikt 5,4 g.
ARMBAND, sterlingsilver, fasetterade Rubiner av lägre kvalitet, cubik zirconia, längd 18 cm, vikt 14,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 10,4 mm, knappformade, stift, vikt 2,9 g.
COLLIER, färgad röd Kvarts, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, knutet, längd ca 120 cm,
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka Southseapärlor ca 20 x 13 mm, krok, vikt 10,2 g.