Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019
STIGBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, signerad, Engelbert, Stockholm 1952, höjd 3 cm, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 antikslipade diamanter, vikt 2,5 g, stift, båda diamanterna skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct enl. gravyr, ca Cr/SI, stl 17+ mm, vikt 4,1 g, nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar, 2 diamanter skadade.
RING, 18K rodinerat guld, 27 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/P, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
RING, 14K vitguld, 12 blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, en safir trasig, flera safirer med nagg.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Uppsala 1970, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, titan/plast, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, Engs Guldatelje, Stockholm 1976, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter, ca 0,34 ctv, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 1,6 g.
PÄRLCOLLIER, 9K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5-13,0 mm, kullås, längd 44 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, stl 15,75+ mm, vikt 2,6 g, gravyr.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, oval blandslipning, 6,44 ct, 15,1x11,4x 4,4 mm, grund slipning, rikligt med inneslutningar.