Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018
TENNISARMBAND, 18K tvåfärgat guld, briljantslipade diamante ca 3,49 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g, en diamant skadad.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,31 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 mm, vikt 6,1 g.
TENNISARMBAND, 18K tvåfärgat guld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,49 ct ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir, 8 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, CG Hallberg, Stockholm 1951, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g, safir med slitna fasettkanter och skador, ett par diamanter skadade, sliten fattning.
GEORG JENSEN, uppläggningssked, Pyramid, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, längd 20,5 cm, vikt 82,6.
Visa varaSilver Matsilver
GEORG JENSEN, uppläggningssked, Pyramid, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1915-1927, Engelska importstämplar 1929, längd 18 cm, vikt 72,9 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 8,1 g, huggies.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
BESTICKSERVIS, 8 delar, Prins Albert, 1 matgaffel, 1 matkniv, 1 matsked, 1 bordskniv, 1 bordssked, 1 fiskgaffel, 1 fiskkniv, 1 dessertgaffel, GAB, Stockholm bl.a 1970-tal, total vikt 516 g, linda.
HUMMERBESTICK, 5 st, silver, K. Anderson, Göteborg 1930/40-tal, längd 18,5 cm, total vikt 168,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 19 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 6 dropp- och 1 briljantslipad diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 83 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 1 äldre briljantslipad diamant ca 0,35 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, den större diamanten med nagg på kuletten.