Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI-P, runt sekelskiftet 1900, vikt 2,2 g, stängbara krokar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS, Guldsmeden Manuel Stockholm 2007, stl 15,5 mm, vikt 9,4 g.
BRUDKRONA, silver, 8 odlade pärlor, ca 7 mm, 8 vita spineller, K & E Carlson, Göteborg 1962, vikt 64,9 g, en spinell med nagg, lagningar, tennlödningar, aningen skev.
BROSCH, 18K guld, toppslipad ametist, 8 odlade pärlor, ca 5,5 mm, Engelbert, Stockholm 1963, mått 4 x 4 cm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/SI, stift, höjd 14 mm, vikt 6,3 g.
STRÖMDAHLS, hänge/kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, 100 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, 50 svarta diamanter ca 0,60 ctv, 28 bruna diamanter ca 0,40 ctv, ca SI-P, stl 18 mm, vikt 12,1 g, flera diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 6,25 mm, 70 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, en diamant Cr(J), stift med clips, vikt 11,8 g, många diamanter med nagg på kulett.
ARMBAND, 18K guld, onyxkulor ca 10 mm, lås i form av lejonhuvud, längd 22 cm, vikt 39,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,4 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,2 g, en diamant är skadad.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,47 ct, 12 brillantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, skador på två rondister, svaga fattningar.
RING, 14K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 18,5 mm, vikt 6,9 g, nagg, slitna fattningar.