641 - 660 av 750
1...323334...38 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.

RING, 18K vitguld, smaragd, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g. gravyr.

COLLIER, nefrit, odlade pärlor, dobbar, ej lås, längd 80 cm, vikt 61,5 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

SMYCKESET, 4 delar, collier, brosch, armband, örhängen, gulmetall, granater, total vikt 48,4 g, snurrebussar i 18K guld.

1 200 kr

Utrop: 600 kr

DRÄKTSMYCKE, silver, delvis förgylld, längd 38 cm, vikt 33,8 g, mindre bucklor.

1 100 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, stift, vikt 3,3 g.

425 kr

Utrop: 250 kr

DOSA, sterlingsilver, emalj, rävhuvud, diameter 2,8 mm, vikt 15,5 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, knutet, silverlås, längd 45 cm.

Utrop: 250 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blp safir, 4 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,2 g, safir med nagg.

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld/rodinerat guld, rosenstenar, fransk kontrollstämpel, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 3 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad, och en har nagg.

Utrop: 9 900 kr

TESIL, med underdel, silver, delvis förgylld, svensk importstämpel, total vikt 82,1 g.

Utrop: 600 kr

SERVERINGSBESTICK, ett par, sterlingsilver, Peru 1900-tal, skaft i brunt trä, längd 32 cm, total vikt 237,1 g.

Utrop: 1 000 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, Danmark, 1900-tal, längd ca 36 cm, vikt 171,2 g.

Utrop: 1 200 kr

Silver Fat

FAT, 2 st, silver, bakelit, GAB, Stockholm 1949-51, diameter 11,5 cm, total vikt 229,6 g, gravyr.

Utrop: 600 kr

TESKEDAR, 12 st, silver, Rosenholm GAB, Stockholm 1966 och 68, vikt 197,2 g, linda.

800 kr

Utrop: 900 kr

KORG, silver, förgylld insida, Birmingham 1911, höjd 8,5 cm, vikt 143,1 g.

Utrop: 1 300 kr

SOCKERSKÅL, med lock, delvis förgylld, höjd 10 cm, vikt 161,9 g.

Utrop: 800 kr

BROSCH, 18K guld, emalj, fjäril, höjd 2,5 cm, vikt 4,8 g.

Utrop: 1 700 kr