Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, smaragd, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g. gravyr.
Visa varaSmycken Smyckeset
SMYCKESET, 4 delar, collier, brosch, armband, örhängen, gulmetall, granater, total vikt 48,4 g, snurrebussar i 18K guld.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, stift, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blp safir, 4 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 3,2 g, safir med nagg.
RING, 18K guld/rodinerat guld, rosenstenar, fransk kontrollstämpel, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg, svaga fattningar.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad, och en har nagg.
TESIL, med underdel, silver, delvis förgylld, svensk importstämpel, total vikt 82,1 g.
SERVERINGSBESTICK, ett par, sterlingsilver, Peru 1900-tal, skaft i brunt trä, längd 32 cm, total vikt 237,1 g.
Silver Fat
FAT, 2 st, silver, bakelit, GAB, Stockholm 1949-51, diameter 11,5 cm, total vikt 229,6 g, gravyr.
TESKEDAR, 12 st, silver, Rosenholm GAB, Stockholm 1966 och 68, vikt 197,2 g, linda.