Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kullänk, ametist, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 40 cm, vikt 3,1 g, en diamant med skada på krona och en med skada på paviljong.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kullänk, kors, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, briljantslipad diamant ca 0,10 ctv, ca Cr(J)/P, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, singaporelänk, ovalslipad rubin ca 0,35 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W(H)/VS, längd 40 cm, vikt 3,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 24 baguett- och briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 4,5 cm, vikt 2,6 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W(H)/P, längd 2,0 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, grön turmalin ca 4,08 ct, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 4,0 cm, vikt 2,9 g, en diamant med nagg på rondist.
HÄNGE, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,13 ct, ca TW/VS, längd 2,8 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, längd 2,8 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/SI-P, bruna serien, stl 2,3 x 1,4 cm, vikt 3,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med nagg på krona.
COLLIER, färgad Agat i olika färger, Bergkristall, Rökkvarts, imitationsstenar, plastkulor, lås i gulmetall, längd 47 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 6,3 - 8,0 mm, silverlås, längd 51 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 15 mm, krokar, vikt 13,4 g.
COLLIER, fasetterad Rutilkvarts, Rosenkvarts, Aventurine, förgyllt silverlås och detaljer, trädd på vajer, längd 48 cm.
RING, 18K guld, navettslipad smaragd ca 0,65 ct, 78 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, smaragden är trasig.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, citrin, Stockholm 1928, senare kedja, längd 49 cm, vikt 13,4 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 6,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18,25 mm, vikt 3 g.