481 - 500 av 750
1...242526...38 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI-P, vikt 1,0 g, stift.

Utrop: 2 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister ca 1,45 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/P, vikt 2,3 g.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/P, vikt 1,7 g, stift.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, malakiter, doserade, ca 4-7 mm, längd 42 cm, lås i gulmetall.

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, tigeröga, markasiter, diameter 4,5 cm, vikt 17,6 g, skador.

Utrop: 350 kr

Silver Etui

CIGARRETTETUI, silver/guld, förgylld insida, arbetad yta, Turku, Finland 1949, vikt 125,0 g, monogram, defekt.

1 300 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1971, stl 19 mm, vikt 4,8 g, gravyr.

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld, löv, 2 ametister, 3 odlade pärlor, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1952, längd 5,5 cm, vikt 5,7 g.

2 500 kr

Utrop: 1 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, enl gravyr, ca W/SI, signerad Stigbert, Engelbert 1966, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv enl. gravyr, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 2,5 cm, vikt 2,5 g.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct enl. gravyr, ca TW(G)/VS, Kå-Ce Guldsmedja, tockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, W-TCr(H-I)/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, slitna fattningar.

Utrop: 1 000 kr

BROSCH, silver, jugend, brun och gröna stenar, höjd 7,5 cm, vikt 15,2 g, slitage.

1 200 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, G. Dahlgren & Co, Malmö 1985, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 1 500 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, stjärnrubin, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, nagg/skada på rubinen, slitna klor.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE, 14K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, kors, höjd 3,5 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 1 500 kr

RING, 14K vitguld, ovalslipad blå topas, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g.

900 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE, 14K vitguld, ovalslipad blå topas, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TCa/P, höjd 3 cm, vikt 2 g.

650 kr

Utrop: 550 kr

COLLIER, kulor av B-jade och färgad kvarts ca 6 mm, skruvlås, längd 46 cm.

Utrop: 300 kr

ENGELBERT, hänge, silver, rosenkvart, Stockholm 1963, höjd 4 cm. Kedja i silver, längd 50 cm.

475 kr

Utrop: 450 kr