Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, skadad sten, spricka i ringskenan.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, arbetad yta, 3 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,5 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade vita safirer, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, nagg, sliten fattning.
RING, 18K guld, vit och blå emalj, Minne, Stockholm 1825, antik, stl 19,75 mm, vikt 1,7 g, lagningar.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.
BROSCH, 18K guld, turkos, antik, Peter Magnus Wallengren, Ystad, 1800-talets mitt, längd 2,9 cm, vikt 2,5 g, senare nål, lagningar.
Örhängen, creoler, 14K guld, fattningar i vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, CR-TCa(J-K)/VS, vikt 4,5 g.
BROSCH, 18K guld, antik, troligen Ludvig Strum, Stockholm, 1800-talets första hälft, längd 5,0 cm, vikt 4,2 g. skador.
RING, 18K guld, pärlor, antik- och rosenslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g, omarbetad, nagg.