Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir, 39 åttkantslipade diamanter ca 0,19 ctv, hängets höjd ca 2 cm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,1 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, ca 8-8,5 mm, längd 42 cm, lås i 18K guld.
RING, 18K vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, W-TCr(H-I)/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, behov av rodinering.
ARMBAND, 18K guld, 52 prinsesslipade safirer ca 1,82 ctv, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,19 ctv, längd 18,5 cm, total vikt 11,4 g, en extra länkbit medföljer, en diamant saknas, svaga fattningar, nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct enligt gravyr,ca TW/VS, Stockholm 1965, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
BROSCH, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,80 ct, 4 vita safirer, T Hummel, 1921 längd 6,5 cm, vikt 3,3 g, smaragd med nagg.
BROSCH, fjäril, silver, emalj, filigranarbete, längd 7,5 cm, vikt 19,6 g, skev nål, mindre emaljskador.
HÄNGE, 18K guld, cubic zirkonia, signerad Pernilla Wiberg, Alton, höjd 2,5 cm, vikt 1,4 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, ametist, hängets höjd 4,5 cm, kedjans längd 50 cm, vikt 28,6 g.