Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 december 2018
ÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,6 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, ca Cape/P, stift, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa(K)/SI2, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, färgad Korall, barocka odlade sötvattenspärlor, silverlås och detaljer, längd 56 cm.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, sterling silver, cabochonslipad bergslagssten, längd 43 cm, total vikt 25,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, knappformade ca 10,8 mm, stift, vikt 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, färgade svarta barocka samt vita ovala odlade sötvattenspärlor, längd ca 320 cm.
COLLIER, multifärgad pärlemor och odlade sötvattenspärlor, längd längd 120 cm, vikt 122,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, ca 3,4-5,8 mm, lås i silver med åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 56 cm, missfärgad tråd, diamanten har stort nagg på krona.
ARMRING, öppningsbar, doublé, svart emalj, stl 6,0 x 5,0 cm, säkerhetskedja, lagning.
SMYCKESET, brosch, kråsnål, armband, collier, granater, gulmetall, längd collier 38 cm, längd armband ca 19 cm, omarbetat lås på collier.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, off round, ca 11,2 och 9,6 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,56 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17 mm, vikt 3,9 g, svaga fattningar.