Avslutad | Moderna – Lördag 8 december 2018
DIAMANT, briljantslipad, 0,57 ct, River(E)/SI1, inverterade naturaler vid rondist.
TIFFANY & CO, collier, sterlingsilver, Tiffany beads necklace, längd 80 cm, vikt 64,5 g, originalask och påse medföljer.
SOPHIE BY SOPHIE, armband, förgyllt silver, Childhood armband, vit- grön- röd- och gul agat, karneol, blå kalcedon, körsbärskalcedon, lapis lazuli, ametist, rosenkvarts, längd 19 cm, vikt 11,0 g, förgyllning något sliten.
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver, berlock i form av ett hjärta, längd 19 cm, vikt 44,1 g.
GOLDEN LADY, ring, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18 vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/P1, HRD certifikat 180000098193, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv,ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, mittstenen med svag fattning.
COLLIER, 18K guld/gummi, delvis rodinerad, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 54 cm, vikt 27,4 g, flera diamanter med nagg.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/SI, Wide & Stars, stl 17 mm, box, etui, vikt 13,4 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Moonlight Grapes, sterlingsilver, vikt 4,9 g, etui, ytterkartong.
GEORG JENSEN, armring, sterling silver Victory nr 423, stl 6,2 x 4,5 mm, vikt 42,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,56 ct, ca LBR/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
DIAMANT, ovalslipad, 1,01 ct, W(H)/SI1, förseglad HRD 13035215001, stor inverterad natural på rondist, stenkuvert medföljer.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/SI1, Petronella Eriksson, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct, River(D)/VVS2, certifikat GIA 2156431224, Svante Schmidt, Göteborg 2013, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamaanter 0,80 ctv, River(D)/VVS2, certifikat GIA 5213850576 och 7211861864, stift, vikt 1,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, delvis matterat, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, kedja i silver, längd 42 cm, vikt 8,2 g.