Avslutad | Moderna – Lördag 8 december 2018
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca0,18 ctv, ca W-TCr/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VVS -VS, vikt 2,6 g, stift, löstagbar krans.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-P, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,33 ct ca TW-W/VVS-VS, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 2 cm, vikt4,7 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,75+ mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 65 ct, Stig Johansson, Falköping, 1964, 20,5 mm, 29,8 g, slitna klor.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, refnr FV0643, stl 55 (17,5 mm), vikt 9,3 g, originaletui.
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, skinn, Finland 1984, diameter 11,5 cm, vikt 45,6 g, mindre slitage.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, skinn, Finland 1984, längd 18,5 cm, vikt 30,6 g, mindre slitage.
RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g, svaga fattningar.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, färgade sötvattenspärlor, dobbar i 18K guld, längd 38 cm, något barocka, saknar stämplar, ask medföljer.
OLE LYNGGAARD, brosch, Blomsterranke, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ct, ca W/VS, vikt 15,2 g, box medföjer.
SKÅL, sterling silver, signerad Hélén Gärdfeld för Carlman, höjd ca 8 cm1955, Stockholm, triangelformad, vikt 282,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,08 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm vikt 2,4 g, svaga fattningar, behov av rodinering.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,24 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat samt inskription på rondisten 170002996840, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g